AHRS
The MTi-3 inertial measurement unit is a self-contained attitude and heading reference system (AHRS) that delivers true-north-referenced yaw, or heading.
Smallest industrial grade form factor
As part of the MTi 1-series, it is among the smallest of its kind available, with each module measuring only 12.1 × 12.1 mm and weighing <1 g.
Comprehensive, all-in-one solution
Suitable for a wide range of (embedded) applications, the MTi-3 is part of the MTi-1 series. It's a comprehensive, all-in-one solution that eliminates the need for you to design your own system and incorporate separate gyroscopes, accelerometers and other sensors.
The MTi-3 inertial measurement unit is a self-contained attitude and heading reference system (AHRS) that delivers true-north-referenced yaw, or heading.
Smallest industrial grade form factor
As part of the MTi 1-series, it is among the smallest of its kind available, with each module measuring only 12.1 × 12.1 mm and weighing <1 g.
Comprehensive, all-in-one solution
Suitable for a wide range of (embedded) applications, the MTi-3 is part of the MTi-1 series. It's a comprehensive, all-in-one solution that eliminates the need for you to design your own system and incorporate separate gyroscopes, accelerometers and other sensors.
| Accelerometer - Bandwidth: | 230 Hz |
|---|---|
| Accelerometer - In-run bias stability: | 40 µg |
| Accelerometer - Full Range: | 16 g |
| Dimensions: | 12.1 x 12.1 x 2.55 mm |
| Form factor: | MTI-1 |
| Sensor Fusion - Roll, Pitch: | 0.5 deg RMS |
| Sensor Fusion - Yaw/Heading: | 2 deg RMS |
| Gyroscope - Bandwidth: | 230 Hz |
| Gyroscope - In-run bias stability: | 6 deg/h |
| Gyroscope - Full Range: | 2000 deg/s |
| I2C: | 1 |
| Magnetometer - Full Range: | ± 8 G |
| Magnetometer - Resolution: | 0.25 mG |
| Protocols: | Xbus |
| SPI: | 1 |
| S/W Features: | MT Manager, Magnetic Field Mapper |
| Temperature: | -40 to +85°C |
| Type : | AHRS |
| UART: | 1 |
| Voltage: | 2.8 - 3.6 VDC |