FN2090BZ-20-06
Schaffner*FN 2090BZ-20-06 Single Phase Chassis Mount Filter 250VAC, 20A, 2-S
Manufacturer Item No.:
804014-SF
Item number:
FN 2090BZ-20-06
from 10 pieces
56,97 € / 1 pieces
from 50 pieces
55,26 € / 1 pieces
from 100 pieces
53,55 € / 1 pieces
from 200 pieces
51,84 € / 1 pieces
Add to Favorites
| Series: | FN2090 |
|---|---|
| Application Type: | Medical equipment |
| Voltage: | 250 VAC |
| Current: | 20 A |
| Number of phases: | 1 |
| with Neutral: | yes |
| Medical (B) Type: | yes |
| Low Leakage Current: | yes |
| Performance Level: | very high |
| Overvoltage Protection: | yes |
| Assembly Option: | Mounting Type |
| Type (E) with Earthline Choke: | no |
| Type (S) Snap In: | no |
| Dimensions: | 113.5 x 57.5 x 45.4 mm |
| Net weight: | 530 g |
| Gross weight: | 1200 g |