FN2070-16-06
Schaffner*FN 2070-16-06 Single Phase Chassis Mount Filter 250VAC, 16A, 2-S
Manufacturer Item No.:
800579-SF
Item number:
FN 2070-16-06
from 1 pieces
100,42 € / 1 pieces
from 5 pieces
77,25 € / 1 pieces
from 10 pieces
50,21 € / 1 pieces
from 50 pieces
48,70 € / 1 pieces
from 100 pieces
47,20 € / 1 pieces
from 200 pieces
45,69 € / 1 pieces
Add to Favorites
| Series: | FN2070 |
|---|---|
| Application Type: | Electrical, electronic and industrial equipment |
| Voltage: | 250 VAC |
| Current: | 16 A |
| Number of phases: | 1 |
| with Neutral: | yes |
| Medical (B) Type: | no |
| Low Leakage Current: | no |
| Performance Level: | high |
| Overvoltage Protection: | no |
| Assembly Option: | Mounting Type |
| Type (E) with Earthline Choke: | no |
| Type (S) Snap In: | no |
| Dimensions: | 119 x 85.5 x 57.6 mm |
| Net weight: | 810 g |
| Gross weight: | 910 g |