FN2060-6-06
Schaffner*FN 2060-6-06 Single Phase Chassis Mount Filter 250VAC, 6A, 2-St
Manufacturer Item No.:
800616-SF
Item number:
FN 2060-6-06
from 1 pieces
31,02 € / 1 pieces
from 5 pieces
23,86 € / 1 pieces
from 10 pieces
20,68 € / 1 pieces
from 25 pieces
18,25 € / 1 pieces
from 50 pieces
15,51 € / 1 pieces
from 250 pieces
15,04 € / 1 pieces
from 500 pieces
14,58 € / 1 pieces
from 1000 pieces
14,11 € / 1 pieces
Add to Favorites
| Series: | FN2060 |
|---|---|
| Application Type: | Electrical, electronic and industrial equipment |
| Voltage: | 250 VAC |
| Current: | 6 A |
| Number of phases: | 1 |
| with Neutral: | yes |
| Medical (B) Type: | no |
| Low Leakage Current: | no |
| Performance Level: | high |
| Overvoltage Protection: | no |
| Assembly Option: | Mounting Type |
| Type (E) with Earthline Choke: | no |
| Type (S) Snap In: | no |
| Dimensions: | 73.6 x 46.6 x 29 mm |
| Net weight: | 95 g |
| Gross weight: | 136 g |