Product description
Thermometrics ZTP-315 Infrared (IR) Sensors consist of thermo-elements, flat infrared filter and a thermistor for temperature compensation, all in a hermetically-sealed TO-46 (18) package. Thermopile IR Sensors are used for non-contact, or infrared, surface temperature measuring. There are also a variety of filters available to help maximize performance in specific applications.
| Form factor: | TO-5 |
|---|---|
| Temperature: | -20 to +100 °C |
| Series: | ZTP |
| Resistance: | 30K |
| Type : | Infrared Sensors |
| Measurement Range: | -40 to +200 °C |
| Response Time: | max. 30msec |
| Tolerance: | ± 1.0% |
| Storage Temperature: | -40 to +120 °C |