| Display Class: | TFT |
|---|---|
| Display Sub-Class: | IPS TFT |
| Size: | 5 in |
| Resolution: | 800×480 px |
| Data Interface: | RGB |
| Dimensions: | 120.7 x 75.8mm |
| Panel Type: | IPS |
| Brightness: | 500 cd/m2 |
| Viewing Angle: | 80/80/80/80 |
| Viewable Area: | 110.7×67.4 |
| Temperature: | -30 to +80°C |
| RGB: | 1 |