| Display Class: | TFT |
|---|---|
| Display Sub-Class: | High Brightness TFT |
| Size: | 3.2 in |
| Resolution: | 240×320 px |
| Data Interface: | 8080,SPI,MCU |
| Dimensions: | 55.04 x 77.6mm |
| Panel Type: | 6H |
| Brightness: | 1000 cd/m2 |
| Viewable Area: | 49.6×65.8 |
| Temperature: | -20 to +70°C |
| SPI: | 1 |
| 8080: | 1 |
| MCU: | 1 |