| Display Class: | TFT |
|---|---|
| Display Sub-Class: | IPS TFT |
| Size: | 2.4 in |
| Resolution: | 240×320 px |
| Data Interface: | SPI,MCU |
| Dimensions: | 42.72 x 60.26mm |
| Panel Type: | IPS |
| Brightness: | 500 cd/m2 |
| Viewing Angle: | 80/80/80/80 |
| Viewable Area: | 38.72×51.16 |
| Temperature: | -20 to +70°C |
| SPI: | 1 |
| MCU: | 1 |