Product description
Telaire T6713 CO2 Sensor Module is ideal for applications where CO2 levels need to be measured and controlled for indoor air quality and energy saving applications, such as demand control ventilation. All units are factory calibrated to measure CO2 concentration levels up to 5000 ppm.
| Form factor: | leer |
|---|---|
| Temperature: | -10 to +60 °C |
| Series: | T6713 |
| Type : | CO2 |
| Response Time: | < 120 secs. For 90 % Step Change |
| Measurement Range: | 0 - 5.000 ppm |
| Stability: | <2% of FS (15 years typical) |
| Storage Temperature: | -30 to +70 °C |
| Voltage: | 4.5 - 5.5V |
| Output: | UART & I2C |
| Warm-up Time: | > 2 min. (operational), 10 min. (max. accuracy) |
| Accuracy: | 75 ppm or 10% of reading |