051204
SMARC 2.0 module with advanced low-power 14nm NXP i.MX 8M Mini Quad processor. Features 4x ARM Cortex-A53 @1.8GHz and 1x ARM Cortex-M4, 4GB onboard LPDDR4 memory and 16GB onboard eMMC. DisplayPort instead of LVDS. Commercial temp. range.
Manufacturer Item No.:
051204
Item number:
CONGA-051204
Add to Favorites
| Type : | SMARC Module |
|---|---|
| Temperature: | 0 to +60 °C |
| Dimensions: | 82 x 50 mm |
| Form factor: | SMARC Module |
| Series: | SMX8-Mini |
| CPU Maker: | NXP |
| CPU Generation: | i.MX8 |
| Architecture: | ARM |
| CPU Core: | i.MX8 Mini Quad |
| No of Cores: | 4 |
| CPU Speed min : | 1.8 GHz |
| RAM Formfaktor: | LPDDR4 |
| On Board RAM : | 4GB |
| Flash Technology : | eMMC |
| On Board Flash : | 16GB |
| Other Features : | Display Port |