Xsens Sirius VRU
Reliable 3D orientation tracking achieving exceptional accuracy levels with high-quality calibrated roll, pitch, and (unreferenced) yaw data.
Sensor fusion perfromance
Acceleroemeter: 0.2 ° RMS
Gyroscope: Unreferenced, low drift
Strapdown Integration (SDI): Yes
S1V43A = RS232/CAN version
For RS422/CAN version please check part S1V43B
Reliable 3D orientation tracking achieving exceptional accuracy levels with high-quality calibrated roll, pitch, and (unreferenced) yaw data.
Sensor fusion perfromance
Acceleroemeter: 0.2 ° RMS
Gyroscope: Unreferenced, low drift
Strapdown Integration (SDI): Yes
S1V43A = RS232/CAN version
For RS422/CAN version please check part S1V43B
| Accelerometer - Bandwidth: | 470 Hz |
|---|---|
| Accelerometer - In-run bias stability: | 15 µg |
| Accelerometer - Full Range: | 8 g |
| Dimensions: | 56.5 x 40.9 x 24.75 mm |
| Form factor: | Sirius |
| Gyroscope - Bandwidth: | 400 Hz |
| Gyroscope - In-run bias stability: | 7 deg/h |
| Gyroscope - Full Range: | 300 deg/s |
| Magnetometer - Full Range: | ± 8 G |
| Magnetometer - Resolution: | 0.25 mG |
| RS232: | 1 |
| S/W Features: | MT Manager, Magnetic Field Mapper |
| Temperature: | -40 to +85°C |
| Type : | VRU |
| Voltage: | 4.5 - 24 VDC |