NINA-W152-03B
u-blox*802.11bgn Wi-Fi & BT Stand-alone module int. antenna*connectivity SW*10.0x14.0 mm
Manufacturer Item No.:
NINA-W152-03B
Item number:
NINA-W152-03B
from 1 pieces
7,40 € / 1 pieces
from 10 pieces
7,22 € / 1 pieces
from 50 pieces
7,16 € / 1 pieces
from 100 pieces
7,05 € / 1 pieces
from 250 pieces
6,94 € / 1 pieces
Add to Favorites
- Simultaneous Wi-Fi 802.11b/g/n and Bluetooth dual-mode
- u-connect software for accelerated time to market
- Built-in security with secure boot
- Small footprint and multiple antenna options
- Pin compatible with other NINA modules
- Global certification
| Form factor: | NINA |
|---|---|
| Chip: | ESP32 |
| Wi-Fi Standard: | Wi-Fi 4 Single-Band |
| Bluetooth Standard: | v4.2 (Bluetooth Low Energy and BR/EDR) |
| Type : | stand-alone |
| Software: | uConnectXpress |
| max. Range: | 400 m |
| Antenna Option: | Internal antenna |
| Temperature: | -40 to +85 °C |
| Dimensions: | 14 x 10 x 3.8 mm |
| Voltage: | 3 - 3.6 VDC |
| UART: | 1 |
| GPIO: | 13 |
| RMII/Ethernet: | 1 |
| S/W Features: | Access point, AT command support, Extended data mode protocol, Factory programmed MAC address(es), Low energy serial port service, Point-to-point protocol (PPP), Secure boot, Simultaneous GATT server and client, Wi-Fi enterprise security, WPA3 |