Contents:
- Arduino header compatible development kit
- MTi-7 (mounted)
- Easy to use connection (micro USB), access to I2C/SPI/UART
- Full functionality and pin configuration
- Intuitive MT Software Suite (Linux / Windows GUI)
- SDK with drivers and embedded software examples
- Shield board, GNSS daughter card, GNSS antenna and USB cable
| Accelerometer - Bandwidth: | 230 Hz |
|---|---|
| Accelerometer - In-run bias stability: | 40 µg |
| Accelerometer - Full Range: | 16 g |
| Form factor: | MTI-1 |
| Sensor Fusion - Position: | <1 m CEP |
| Sensor Fusion - Roll, Pitch: | 0.5 deg RMS |
| Sensor Fusion - Yaw/Heading: | 1.5 deg RMS |
| Gyroscope - Bandwidth: | 230 Hz |
| Gyroscope - In-run bias stability: | 6 deg/h |
| Gyroscope - Full Range: | 2000 deg/s |
| I2C: | 1 |
| Magnetometer - Full Range: | ± 8 G |
| Magnetometer - Resolution: | 0.25 mG |
| Protocols: | Xbus, NMEA in |
| SPI: | 1 |
| S/W Features: | MT Manager, Magnetic Field Mapper |
| Type : | GNSS/INS |
| UART: | 1 |
| USB: | 1 |