| Series: | FN9255 |
|---|---|
| Application Type: | Medical equipment |
| Voltage: | 250 VAC |
| Current: | 2 A |
| Number of phases: | 1 |
| with Neutral: | yes |
| Medical (B) Type: | yes |
| Low Leakage Current: | yes |
| Performance Level: | very high |
| Overvoltage Protection: | no |
| Assembly Option: | Mounting Type |
| Type (E) with Earthline Choke: | yes |
| Type (S) Snap In: | yes |
| Dimensions: | 86.1 x 30.1 x 22.6 mm |
| Net weight: | 69 g |
| Gross weight: | 75 g |