| Series: | FN9255 |
|---|---|
| Application Type: | (Portable) electronic equipment and Test & Measurement |
| Voltage: | 250 VAC |
| Current: | 20 A |
| Number of phases: | 1 |
| with Neutral: | yes |
| Medical (B) Type: | no |
| Low Leakage Current: | no |
| Performance Level: | very high |
| Overvoltage Protection: | no |
| Assembly Option: | Mounting Type |
| Type (E) with Earthline Choke: | no |
| Type (S) Snap In: | no |
| Dimensions: | 100.9 x 53.3 x 30.2 mm |
| Net weight: | 130 g |
| Gross weight: | 143 g |