FN3840-160-40-C45-R65
Schaffner*FN 3840-160-40-C45-R65 3 Phase Filter for regenerative Applications 530VA 160A, 6700nF, 1.5_1MOhm
Manufacturer Item No.:
821174-SF
Item number:
FN 3840-160-40
from 1 pieces
593,73 € / 1 pieces
from 5 pieces
575,92 € / 1 pieces
from 10 pieces
558,11 € / 1 pieces
from 20 pieces
540,29 € / 1 pieces
Add to Favorites
| Series: | FN3840 |
|---|---|
| Application Type: | Regenerative drives with LCL Filters |
| Voltage: | 530 VAC |
| Current: | 160 A |
| Number of phases: | 3 |
| with Neutral: | no |
| Medical (B) Type: | no |
| Low Leakage Current: | yes |
| Performance Level: | high |
| Overvoltage Protection: | no |
| Assembly Option: | Mounting Type |
| Type (E) with Earthline Choke: | no |
| Type (S) Snap In: | no |
| Dimensions: | 330 x 100 x 240 mm |
| Net weight: | 7900 g |
| Gross weight: | 8620 g |