FN3359HV-1600-99
Schaffner*FN 3359HV-1600-99 3 Phase High Current Filter 690VAC, 1600A
Manufacturer Item No.:
801019-SF
Item number:
FN 3359HV-1600-99
from 1 pieces
2.976,33 € / 1 pieces
from 5 pieces
2.887,04 € / 1 pieces
from 10 pieces
2.797,75 € / 1 pieces
from 20 pieces
2.708,46 € / 1 pieces
Add to Favorites
| Series: | FN3359 |
|---|---|
| Application Type: | Electric machinery, motor drives and inverters in IT network |
| Voltage: | 690 VAC |
| Current: | 1600 A |
| Number of phases: | 3 |
| with Neutral: | no |
| Medical (B) Type: | no |
| Low Leakage Current: | no |
| Performance Level: | very high |
| Overvoltage Protection: | no |
| Assembly Option: | Mounting Type |
| Type (E) with Earthline Choke: | no |
| Type (S) Snap In: | no |
| Dimensions: | 586 x 300 x 160 mm |
| Net weight: | 29000 g |
| Gross weight: | 31900 g |