| Series: | FN3311 |
|---|---|
| Application Type: | Electric machinery, motor drives and inverters in IT network |
| Voltage: | 500 VAC |
| Current: | 1500 A |
| Number of phases: | 3 |
| with Neutral: | no |
| Medical (B) Type: | no |
| Low Leakage Current: | yes |
| Performance Level: | standard |
| Overvoltage Protection: | no |
| Assembly Option: | Mounting Type |
| Type (E) with Earthline Choke: | no |
| Type (S) Snap In: | no |
| Dimensions: | 360 x 255 x 150 mm |
| Net weight: | 10500 g |
| Gross weight: | 12500 g |