FN2090B-6-06
Schaffner*FN 2090B-6-06 Single Phase Chassis Mount Filter 250VAC, 6A, 2-St
Manufacturer Item No.:
802512-SF
Item number:
FN 2090B-6-06
from 20 pieces
21,49 € / 1 pieces
from 100 pieces
20,85 € / 1 pieces
from 200 pieces
20,20 € / 1 pieces
from 400 pieces
19,56 € / 1 pieces
Add to Favorites
| Series: | FN2090 |
|---|---|
| Application Type: | Medical equipment |
| Voltage: | 250 VAC |
| Current: | 6 A |
| Number of phases: | 1 |
| with Neutral: | yes |
| Medical (B) Type: | yes |
| Low Leakage Current: | yes |
| Performance Level: | very high |
| Overvoltage Protection: | no |
| Assembly Option: | Mounting Type |
| Type (E) with Earthline Choke: | no |
| Type (S) Snap In: | no |
| Dimensions: | 97.9 x 54 x 30.3 mm |
| Net weight: | 191 g |
| Gross weight: | 241 g |