FN2060-20-06
Schaffner*FN 2060-20-06 Single Phase Chassis Mount Filter 250VAC, 20A, 2-S
Manufacturer Item No.:
800562-SF
Item number:
FN 2060-20-06
from 1 pieces
62,06 € / 1 pieces
from 5 pieces
47,74 € / 1 pieces
from 10 pieces
41,37 € / 1 pieces
from 20 pieces
31,03 € / 1 pieces
from 100 pieces
30,10 € / 1 pieces
from 200 pieces
29,17 € / 1 pieces
from 400 pieces
28,24 € / 1 pieces
Add to Favorites
| Series: | FN2060 |
|---|---|
| Application Type: | Electrical, electronic and industrial equipment |
| Voltage: | 250 VAC |
| Current: | 20 A |
| Number of phases: | 1 |
| with Neutral: | yes |
| Medical (B) Type: | no |
| Low Leakage Current: | no |
| Performance Level: | high |
| Overvoltage Protection: | no |
| Assembly Option: | Mounting Type |
| Type (E) with Earthline Choke: | no |
| Type (S) Snap In: | no |
| Dimensions: | 113.5 x 57.5 x 45.4 mm |
| Net weight: | 376 g |
| Gross weight: | 440 g |