406-53120-51
Zero8 socket mid-profile shielded
Manufacturer Item No.:
406-53120-51
Item number:
SE-65-4065312051
from 500 pieces
2,95 € / 1 pieces
from 1000 pieces
2,76 € / 1 pieces
from 2500 pieces
2,58 € / 1 pieces
from 5000 pieces
2,30 € / 1 pieces
from 10000 pieces
2,21 € / 1 pieces
Add to Favorites
| Series: | Mezzanine board-to-board data transfer |
|---|---|
| Construction Form: | 0 |
| Type : | Socket |
| Mounting Angle: | Straight |
| No. Of Contacts: | 20 |
| Operational Current: | 1.7 A at 20°C (80 of 80 pins), 5.5 A at 20°C (2 of 80 pins), 5.1 A at 20°C (4 of 80 pins) (IEC 60512-5-2) |
| Performance Level: | 1 (IEC 60512-9-1:2010) |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Termination Technology: | SMT |
| Temperature: | -55°C to +125°C |
| Contact Material: | Copper alloy |
| Datarate: | 16 Gbit/s |
| Plating: | Au over Ni |
| Insulator Material: | LCP, UL 94 V-0 |
| CTI value / IEC 60112: | 150 |
| Mating Force: | 0.5 N per Pin |
| Separating Force : | 0.4 N |
| Mating Cycles: | 500 (IEC 60512-9-1) |
| Resistance: | <= 20 mOhm (IEC 60512-2-1) |
| Clearance: | 0.25 mm |
| Insulation Resistance: | > 5 GOhm (IEC 60512-3-1) |
| Test Voltage: | 500 VAC (IEC 60512-4-1) |
| Board-to-Board Distance: | 9.00 mm to 18.0 mm |
| Soldering Temperature: | 20 - 40 s at 260°C (JEDEC J-STD-020E) |
| Assembly Option: | Pick and Place |
| Termination area: | Sn over Ni |
| Vibration: | 10 - 2000 Hz, 20g (IEC 60512-6-4) |
| Shock: | 50g, 11 ms (IEC 60512-6-3) |