304-80014-05TH
DIN 41612 Female straight, type C/3
Manufacturer Item No.:
304-80014-05TH
Item number:
SE-65-3048001405TH
from 765 pieces
1,35 € / 1 pieces
from 1530 pieces
1,22 € / 1 pieces
from 2295 pieces
1,07 € / 1 pieces
from 4590 pieces
0,99 € / 1 pieces
from 9945 pieces
0,92 € / 1 pieces
Add to Favorites
| Series: | DIN 41612 |
|---|---|
| Construction Form: | C/3 |
| Type : | Female |
| Mounting Angle: | Straight |
| No. Of Contacts: | 20 |
| Rows: | 3 |
| Operational Current: | 1.5 A |
| Performance Level: | 2 |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Technology: | THTR |
| Termination length: | 2.5 mm |
| Temperature: | -55°C to +125°C |
| Connector Standard: | IEC 60603-2 (DIN 41612) |
| Contact Material: | Copper alloy |
| Insulator Material: | PA glass filled UL 94 V-0 |
| CTI value / IEC 60112: | 600 |
| Mating Force: | < 18 N |
| Separating Force : | > 0.15 N |
| Mating Cycles: | 400 |
| Resistance: | < 20 mOhm |
| Clearance: | 1.2 mm |
| Test Voltage: | 1000 V |
| Board-to-Board Distance: | 16.85 mm |