| Series: | Hard Metric Connectors |
|---|
| Construction Form: | D |
|---|
| Type : | Female |
|---|
| No. Of Contacts: | 176 |
|---|
| Rows: | 5 + 2 |
|---|
| Operational Current: | 1.5 A at +20°C, 1.0 A at +70°C |
|---|
| Performance Level: | 2 |
|---|
| Pitch: | 2.0 mm |
|---|
| Termination Technology: | Press-fit |
|---|
| Termination length: | 2.9 mm |
|---|
| Temperature: | -55°C to +125°C |
|---|
| Connector Standard: | IEC 61076-4-101 |
|---|
| Contact Material: | Bronze |
|---|
| Datarate: | 3,125 Gbit/s |
|---|
| PCB Thinkness: | min 1.44 mm |
|---|
| Insulator Material: | PBT glass filled, UL 94 V-0 |
|---|
| CTI value / IEC 60112: | 200 |
|---|
| Mating Force: | Contact: max. 0.75 N, Shielding: max. 1 N per Pin |
|---|
| Separating Force : | Contact: min. 0.15 N, Shielding: min. 0.15 N |
|---|
| Mating Cycles: | > 250 |
|---|
| Resistance: | max. 20 mOhm |
|---|
| Clearance: | 0.6 mm |
|---|
| Insulation Resistance: | min. 104 MOhm |
|---|
| Test Voltage: | 750 V r.m.s |
|---|