243-11710-15F
hm2.0 Male connector, type A
Manufacturer Item No.:
243-11710-15F
Item number:
SE-65-2431171015F
from 480 pieces
6,27 € / 1 pieces
from 960 pieces
5,68 € / 1 pieces
from 2400 pieces
4,94 € / 1 pieces
from 4800 pieces
4,59 € / 1 pieces
from 9840 pieces
4,28 € / 1 pieces
Add to Favorites
| Series: | Hard Metric Connectors |
|---|---|
| Construction Form: | A |
| Type : | Male |
| No. Of Contacts: | 154 |
| Rows: | 5 + 2 |
| Operational Current: | 1.5 A at +20°C, 1.0 A at +70°C |
| Performance Level: | 2 |
| Pitch: | 2.0 mm |
| Termination Technology: | Press-fit |
| Termination length: | 16 mm |
| Temperature: | -55°C to +125°C |
| Connector Standard: | IEC 61076-4-101 |
| Contact Material: | Bronze |
| Datarate: | 3,125 Gbit/s |
| PCB Thinkness: | min 2.2 mm |
| Insulator Material: | PBT glass filled, UL 94 V-0 |
| CTI value / IEC 60112: | 200 |
| Mating Force: | Contact: max. 0.75 N, Shielding: max. 1 N per Pin |
| Separating Force : | Contact: min. 0.15 N, Shielding: min. 0.15 N |
| Mating Cycles: | > 250 |
| Resistance: | max. 20 mOhm |
| Clearance: | 0.8 mm |
| Insulation Resistance: | min. 104 MOhm |
| Test Voltage: | 750 V r.m.s |