124-68022-00
DIN 41612 Female straight, type M/3
Manufacturer Item No.:
124-68022-00
Item number:
SE-65-1246802200
from 765 pieces
1,41 € / 1 pieces
from 1530 pieces
1,27 € / 1 pieces
from 2295 pieces
1,11 € / 1 pieces
from 4590 pieces
1,03 € / 1 pieces
from 9945 pieces
0,96 € / 1 pieces
Add to Favorites
| Series: | DIN 41612 |
|---|---|
| Construction Form: | M/3 |
| Type : | Female |
| Mounting Angle: | Straight |
| No. Of Contacts: | 12 + 2 |
| Rows: | 3 |
| Operational Current: | 1.5 A |
| Performance Level: | 2 |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Technology: | Press-fit |
| Termination length: | 4.6 mm |
| Temperature: | -55°C to +125°C |
| Connector Standard: | IEC 60603-2 (DIN 41612) |
| Contact Material: | Copper alloy |
| PCB Thinkness: | min 1.44 mm |
| Insulator Material: | PBT glass filled UL 94 V-0 |
| CTI value / IEC 60112: | 200 |
| Mating Force: | < 12 N |
| Separating Force : | > 0.15 N |
| Mating Cycles: | 400 |
| Resistance: | < 20 mOhm |
| Clearance: | 1.2 mm |
| Test Voltage: | 1000 V |