| Series: | DIN 41612 |
|---|---|
| Construction Form: | H7/F24 |
| Type : | Male |
| Mounting Angle: | Angled |
| No. Of Contacts: | 7 + 24 |
| Rows: | 7 = 2 & 24 = 3 |
| Operational Current: | 15 A, 5.6 A |
| Performance Level: | 2 |
| Pitch: | 5.08 x 3.81 mm |
| Termination Technology: | solder |
| Termination length: | 3 mm |
| Temperature: | -55°C to +125°C |
| Connector Standard: | IEC 60603-2 (DIN 41612) |
| Contact Material: | Copper alloy |
| Insulator Material: | PBT glass filled UL 94 V-0 |
| CTI value / IEC 60112: | 200 |
| Separating Force : | > 0.2 N |
| Mating Cycles: | 400 |
| Resistance: | < 8 mOhm, < 15 mOhm |