114-40090
DIN 41612 Female straight, type H15 low profile
Manufacturer Item No.:
114-40090
Item number:
SE-65-11440090
from 480 pieces
10,89 € / 1 pieces
from 960 pieces
9,86 € / 1 pieces
from 2400 pieces
8,58 € / 1 pieces
from 4960 pieces
7,96 € / 1 pieces
from 9920 pieces
7,43 € / 1 pieces
Add to Favorites
| Series: | DIN 41612 |
|---|---|
| Construction Form: | H15 low profile |
| Type : | Female |
| Mounting Angle: | Straight |
| No. Of Contacts: | 15 |
| Rows: | 2 |
| Operational Current: | 15 A |
| Performance Level: | 1 |
| Pitch: | 10.16 x 6.5 mm |
| Termination Technology: | Wire Wrap |
| Termination length: | 10.2 mm |
| Temperature: | -55°C to +125°C |
| Connector Standard: | IEC 60603-2 (DIN 41612) |
| Contact Material: | Copper alloy |
| Insulator Material: | PBT glass filled UL 94 V-0 |
| CTI value / IEC 60112: | 200 |
| Mating Force: | < 90 N |
| Separating Force : | > 0.2 N |
| Mating Cycles: | 500 |
| Resistance: | < 8 mOhm |
| Clearance: | K: 8.0 mm, L: 4.5 mm |
| Test Voltage: | 3100 V |