110-66025
DIN 41612 Female straight, type F low profile
Manufacturer Item No.:
110-66025
Item number:
SE-65-11066025
from 432 pieces
5,53 € / 1 pieces
from 1080 pieces
5,01 € / 1 pieces
from 2592 pieces
4,36 € / 1 pieces
from 4968 pieces
4,04 € / 1 pieces
from 9936 pieces
3,77 € / 1 pieces
Add to Favorites
| Series: | DIN 41612 |
|---|---|
| Construction Form: | F low profile |
| Type : | Female |
| Mounting Angle: | Straight |
| No. Of Contacts: | 32 |
| Rows: | 3 |
| Operational Current: | 5.6 A |
| Performance Level: | 2 |
| Pitch: | 5.08 x 3.81 mm |
| Termination Technology: | Press-fit |
| Termination length: | 12.2 mm |
| Temperature: | -55°C to +125°C |
| Connector Standard: | IEC 60603-2 (DIN 41612) |
| Contact Material: | Copper alloy |
| PCB Thinkness: | min 1.44 mm |
| Insulator Material: | PBT glass filled UL 94 V-0 |
| CTI value / IEC 60112: | 200 |
| Mating Force: | < 50 N |
| Separating Force : | >0.2 N |
| Mating Cycles: | 400 |
| Resistance: | < 15 mOhm |
| Clearance: | K: 3.0 mm, L: 1.6 mm |
| Test Voltage: | 1550 V |
| Board-to-Board Distance: | 24.4 mm |