| Display Class: | TFT |
|---|---|
| Display Sub-Class: | Standard TFT |
| Size: | 3.5 in |
| Resolution: | 320×240 px |
| Data Interface: | SPI,MCU,RGB |
| Dimensions: | 76.84 x 63.84mm |
| Panel Type: | 12H |
| Brightness: | 400 cd/m2 |
| Viewable Area: | 73.1×55.5 |
| Temperature: | -20 to +70°C |
| RGB: | 1 |
| SPI: | 1 |
| MCU: | 1 |