051322
SMARC 2.1 module with low-power 14nm NXP i.MX 8M Plus Quad processor. Features 4x ARM Cortex-A53 @1.6GHz + NPU +1x ARM Cortex-M7, 4GB onboard LPDDR4 memory and 16GB onboard eMMC. Extended temp. range.Onboard Wifi/BT module
Manufacturer Item No.:
051322
Item number:
CONGA-051322
Add to Favorites
| Type : | SMARC Module |
|---|---|
| Temperature: | -25 to +85 °C |
| Dimensions: | 82 x 50 mm |
| Form factor: | SMARC Module |
| Series: | SMX8-Plus |
| CPU Maker: | NXP |
| CPU Generation: | i.MX8 |
| Architecture: | ARM |
| CPU Core: | i.MX8 Plus |
| No of Cores: | 4 |
| CPU Speed min : | 1.6 GHz |
| RAM Formfaktor: | LPDDR4 |
| On Board RAM : | 4GB |
| Flash Technology : | eMMC |
| On Board Flash : | 16GB |
| Other Features : | WIFI/BT |