- Bluetooth 5.0 and Bluetooth mesh
- Based on nRF52832 from Nordic Semiconductor, allowing you to run your own code (open CPU)
- 64 MHz Arm® Cortex®-M4 with FPU
- 64 kB RAM and 512 kB flash memory
- Option to use u-connect software for accelerated time to market
- Pin compatible with other NINA modules
| Form factor: | NINA |
|---|---|
| Voltage: | 1.7 - 3.6 VDC |
| Chip: | nRF52832 |
| Bluetooth Standard: | v5.0 (Bluetooth Low Energy) |
| max. Range: | 300 m |
| max. Throughput: | 1.4 Mbit/s |
| Antenna Option: | Internal antenna |
| Temperature: | -40 to +85 °C |
| Dimensions: | 14 x 10 x 3.8 mm |
| UART: | 1 |
| GPIO: | 19 |
| I2S: | 1 |
| SPI: | 1 |
| TWI: | 1 |
| S/W Features: | Bluetooth high speed (LE 2M PHY), Bluetooth mesh, FOTA, Simultaneous GATT server and client, Supports customer applications |