| Type : | COM Express Mini Type 10 |
|---|---|
| Temperature: | -40 to +85 °C |
| Dimensions: | 95 x 95 mm |
| Form factor: | COM Express Mini Type 10 |
| Series: | MA7 |
| CPU Maker: | Intel |
| CPU Generation: | x6000 |
| Architecture: | x86 |
| CPU Core: | x6414RE |
| No of Cores: | 4 |
| CPU Speed min : | 1.5 GHz |
| RAM Formfaktor: | LPDDR4 |
| On Board RAM : | 4GB |
| Flash Technology : | eMMC |
| On Board Flash : | 32GB |