| Series: | FN3288 |
|---|---|
| Application Type: | Inverter and Motor drives |
| Voltage: | 690 VAC |
| Current: | 40 A |
| Number of phases: | 3 |
| with Neutral: | no |
| Medical (B) Type: | no |
| Low Leakage Current: | no |
| Performance Level: | very high |
| Overvoltage Protection: | no |
| Assembly Option: | Mounting Type |
| Type (E) with Earthline Choke: | no |
| Type (S) Snap In: | no |
| Dimensions: | 265 x 60 x 191 mm |
| Net weight: | 2900 g |
| Gross weight: | 3195 g |