- Bluetooth v5.1 with direction finding (AoA/AoD) for location tags
- Bluetooth long range support (Coded PHY) for extended range and coverage
- 802.15.4, Thread, and Zigbee
- Powerful, ultra-efficient 64 MHz 32-bit Arm® Cortex®-M4 CPU with 192 kB Flash and 24 kB RAM
- Footprint compatible with BMD-300/301 and BMD-330 modules
| Form factor: | BMD |
|---|---|
| Voltage: | 1.7 - 3.6 VDC |
| Chip: | nRF52811 |
| Bluetooth Standard: | v5.1 (Bluetooth Low Energy) |
| max. Range: | 200 m |
| Antenna Option: | Internal antenna |
| Temperature: | -40 to +85 °C |
| Dimensions: | 14 x 9.8 x 1.9 mm |
| UART: | 1 |
| GPIO: | 32 |
| SPI: | 2 |
| TWI: | 1 |
| S/W Features: | Angle-of-Arrival (AoA), Angle-of-Departure (AoD), Bluetooth high speed (LE 2M PHY), Bluetooth long range (coded PHY), FOTA, Simultaneous GATT server and client, Supports customer applications |