304-79066-03
DIN 41612 Female straight, type C/2
Manufacturer Item No.:
304-79066-03
Item number:
SE-65-3047906603
from 357 pieces
3,18 € / 1 pieces
from 1071 pieces
2,88 € / 1 pieces
from 2499 pieces
2,51 € / 1 pieces
from 4998 pieces
2,33 € / 1 pieces
from 9996 pieces
2,17 € / 1 pieces
Add to Favorites
| Series: | DIN 41612 |
|---|---|
| Construction Form: | C/2 |
| Type : | Female |
| Mounting Angle: | Straight |
| No. Of Contacts: | 48 |
| Rows: | 3 |
| Operational Current: | 1.5 A |
| Performance Level: | 2 |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Technology: | Press-fit |
| Termination length: | 13 mm |
| Temperature: | -55°C to +125°C |
| Connector Standard: | IEC 60603-2 (DIN 41612) |
| Contact Material: | Copper alloy |
| PCB Thinkness: | min 1.44 mm |
| Insulator Material: | PBT glass filled UL 94 V-0 |
| CTI value / IEC 60112: | 200 |
| Mating Force: | < 30 N |
| Separating Force : | > 0.15 N |
| Mating Cycles: | 400 |
| Resistance: | < 20 mOhm |
| Clearance: | 1.2 mm |
| Test Voltage: | 1000 V |
| Board-to-Board Distance: | 16.85 mm |