304-40054-01TH
DIN 41612 Female straight, type C
Manufacturer Item No.:
304-40054-01TH
Item number:
SE-65-3044005401TH
from 600 pieces
2,21 € / 1 pieces
from 900 pieces
2,00 € / 1 pieces
from 2400 pieces
1,74 € / 1 pieces
from 4800 pieces
1,61 € / 1 pieces
from 9900 pieces
1,51 € / 1 pieces
Add to Favorites
| Series: | DIN 41612 |
|---|---|
| Construction Form: | C |
| Type : | Female |
| Mounting Angle: | Straight |
| No. Of Contacts: | 64 |
| Rows: | 3 |
| Operational Current: | 1.5 A |
| Performance Level: | 2 |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Technology: | THTR |
| Termination length: | 3.4 mm |
| Temperature: | -55°C to +125°C |
| Connector Standard: | IEC 60603-2 (DIN 41612) |
| Contact Material: | Copper alloy |
| Insulator Material: | PA glass filled UL 94 V-0 |
| CTI value / IEC 60112: | 600 |
| Mating Force: | < 60 N |
| Separating Force : | > 0.15 N |
| Mating Cycles: | 400 |
| Resistance: | < 20 mOhm |
| Clearance: | 1.2 mm |
| Test Voltage: | 1000 V |
| Board-to-Board Distance: | 16.85 mm |