| Series: | DIN 41612 |
|---|
| Construction Form: | H15 |
|---|
| Type : | Female |
|---|
| Mounting Angle: | Straight |
|---|
| No. Of Contacts: | 15 |
|---|
| Rows: | 2 |
|---|
| Operational Current: | 15 A |
|---|
| Performance Level: | 1 |
|---|
| Pitch: | 10.16 x 6.5 mm |
|---|
| Termination Technology: | Faston |
|---|
| Termination length: | 8 mm |
|---|
| Temperature: | -55°C to +125°C |
|---|
| Connector Standard: | IEC 60603-2 (DIN 41612) |
|---|
| Contact Material: | Copper alloy |
|---|
| Insulator Material: | PBT glass filled UL 94 V-0 |
|---|
| CTI value / IEC 60112: | 200 |
|---|
| Mating Force: | < 90 N |
|---|
| Separating Force : | > 0.2 N |
|---|
| Mating Cycles: | 500 |
|---|
| Resistance: | < 8 mOhm |
|---|
| Clearance: | K: 8.0 mm, L: 4.5 mm |
|---|
| Test Voltage: | 3100 V |
|---|