| Series: | DIN 41612 |
|---|---|
| Construction Form: | H11 |
| Type : | Male |
| Mounting Angle: | Angled |
| No. Of Contacts: | 11 |
| Rows: | 1 |
| Operational Current: | 15 A |
| Performance Level: | 2 |
| Pitch: | 7.62 mm |
| Termination Technology: | solder |
| Termination length: | 3.5 mm |
| Temperature: | -55°C to +125°C |
| Connector Standard: | IEC 60603-2 (DIN 41612) |
| Contact Material: | Copper alloy |
| Insulator Material: | PBT glass filled UL 94 V-0 |
| CTI value / IEC 60112: | 200 |
| Mating Force: | < 80 N |
| Separating Force : | > 0.2 N |
| Mating Cycles: | 400 |
| Resistance: | < 8 mOhm |
| Clearance: | K: 8.0 mm, L: 4.5 mm |
| Test Voltage: | 3100 V |