| Series: | DIN 41612 |
|---|
| Construction Form: | G |
|---|
| Type : | Male |
|---|
| Mounting Angle: | Angled |
|---|
| No. Of Contacts: | 64 |
|---|
| Rows: | 4 |
|---|
| Operational Current: | 5.6 A |
|---|
| Performance Level: | 2 |
|---|
| Pitch: | 5.08 x 3.81 mm |
|---|
| Termination Technology: | solder |
|---|
| Termination length: | 3 mm |
|---|
| Temperature: | -55°C to +125°C |
|---|
| Connector Standard: | IEC 60603-2 (DIN 41612) |
|---|
| Contact Material: | Copper alloy |
|---|
| Insulator Material: | PC glass filled UL 94 V-2 |
|---|
| CTI value / IEC 60112: | 200 |
|---|
| Mating Force: | < 100 N |
|---|
| Separating Force : | >0.2 N |
|---|
| Mating Cycles: | 400 |
|---|
| Resistance: | < 15 mOhm |
|---|
| Clearance: | K: 3.0 mm, L: 1.6 mm |
|---|
| Test Voltage: | 1550 V |
|---|