| Series: | DIN 41612 |
|---|---|
| Construction Form: | IDC Type B |
| Type : | Female |
| Mounting Angle: | Straight |
| No. Of Contacts: | 64 |
| Rows: | 2 |
| Operational Current: | 1A @ 20°C |
| Performance Level: | 2 |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Technology: | IDC |
| Temperature: | -55°C to +125°C |
| Connector Standard: | IEC 60603-2 (DIN 41612) |
| Contact Material: | Copper alloy |
| Insulator Material: | PBT glass filled UL 94 V-0 |
| Mating Force: | < 60 N |
| Separating Force : | > 0.15 N |
| Mating Cycles: | 400 |
| Resistance: | < 30 mOhm |
| Test Voltage: | 500 V |